top of page

W życiu każdego z nas może przyjść taki moment, kiedy poczujemy, że nasza codzienność przestała być dla nas satysfakcjonująca, sami nie poradzimy sobie z sytuacją, która nas otacza. Nie mając sił lub pomysłu na to jak samodzielnie naprawić ten stan, często rozważamy wizytę u specjalisty psychologa.

 

 

Kiedy pomoc psychologiczna jest potrzebna, kiedy warto ją rozważyć, a kiedy jest absolutnie konieczna?

Kiedy warto umówić się na wizytę u psychologa?

 

Przede wszystkim ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą w gabinecie psychologicznym i nie odkładać jej w nieskończoność. Niektóre trudności z czasem będą się pogłębiać, pogarszając nasze samopoczucie i sprawiając, że nasz powrót do zdrowia i dobrej formy psychicznej będzie trudniejszy. Jeśli więc czujemy, że sobie nie radzimy, bądź obserwujemy trudności u naszego dziecka, nie ma na co czekać. Konsultacja psychologiczna rozwieje nasze obawy a jeśli okaże się, że nie jesteśmy na etapie, na którym będzie potrzebna długotrwała psychoterapia, psycholog nas o tym po prostu poinformuje.

 

Po pomoc do psychologa zgłaszamy się w zasadzie w trzech sytuacjach:

  • kiedy nie radzimy sobie ze swoim życiem i swoimi problemami

  • kiedy obserwujemy trudnoÅ›ci u naszego dziecka (które manifestować mogÄ… siÄ™ na wiele sposobów i z którymi nie umiemy sobie sami poradzić)

  • kiedy prowadzimy satysfakcjonujÄ…ce życie, ale chcemy wiÄ™cej wiedzieć o sobie, uzyskać wiÄ™kszy wglÄ…d w siebie, lepiej reagować na sytuacje przed którymi w życiu stajemy - innymi sÅ‚owy, kiedy chcemy przeżywać nasze życie bardziej Å›wiadomie.

 

Sytuacjami, które powinny nas zaalarmować i skłonić do wizyty u psychologa są:

 

brak umiejętności kontroli emocji, nagłe wybuchy gniewu, niekontrolowane zachowanie

uzależnienia

doświadczenie sytuacji traumatycznej

(wypadek, śmierć bliskiej osoby, napaść lub gwałt itp.)

trudności w zasypianiu,

stałe uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego

dyskomfort fizyczny i bóle,

dla których nie udało się znaleźć przyczyny medycznej

(czyli nie wiadomo dlaczego

boli nas często serce czy głowa)

trudności w utrzymaniu relacji, kłopoty w związku,

brak dogadywania się z dziećmi

zaburzenia odżywiania

poczucie przygnębienia, spadek radości życia, poczcie bezsensu

Przed wizytÄ… u psychologa

 

Jak wybrać właściwą osobę?

 

Z psychologiem najczęściej jest tak, jak z lekarzem, fryzjerem czy krawcowÄ…. Wybieramy tego, kogo nazwisko jest nam znane, albo kogo znajÄ… i polecajÄ… inni ludzie. W wielu sytuacjach metoda ta skutkuje, ale czasem bywa zawodna. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że w przypadku wizyty u psychologa znaczenia nabierajÄ… nie tylko jego specjalistyczne umiejÄ™tnoÅ›ci, ale również styl bycia, sposób mówienia, klimat rozmowy. To, co odpowiada jednej osobie, może zupeÅ‚nie nie trafiać do innej. W razie jakichkolwiek wÄ…tpliwoÅ›ci należy upewnić siÄ™, że specjalista do którego trafiamy jest tym, za kogo siÄ™ podaje – jest to gwarancjÄ… bezpieczeÅ„stwa i profesjonalizmu. Można poprosić o pokazanie dyplomu czy okreÅ›lonych zaÅ›wiadczeÅ„ potwierdzajÄ…cych kwalifikacje. 

 

Jak przygotować siÄ™ do spotkania? 

 

Przed wizytÄ… u psychologa dobrze jest poÅ›wiÄ™cić sobie trochÄ™ czasu, zastanowić siÄ™ nad ważnymi dla siebie sprawami i spróbować znaleźć odpowiedź na nastÄ™pujÄ…ce pytania: 

- jaka jest moja aktualna sytuacja życiowa? 

- co sprawia mi trudność, stanowi problem? 

- co chcÄ™ w tej sprawie osiÄ…gnąć, co jest moim celem? 

- czego oczekujÄ™ od psychologa, jakiego rodzaju pomocy? 

 

Jak dÅ‚ugo trwa wizyta i jak przebiega? 

 

Sesja trwa 50 minut. Jej przebieg zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebuje pacjent - konkretnych informacji i wyjaÅ›nienia wÄ…tpliwoÅ›ci, podzielenia siÄ™ trudnymi doÅ›wiadczeniami, nabycia okreÅ›lonych umiejÄ™tnoÅ›ci, rozliczenia siÄ™ z przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, pozbycia siÄ™ objawów, czy dokonania zmian w aktualnej sytuacji. Ponadto każdy psycholog ma swój wÅ‚asny styl pracy i prowadzi spotkanie w sposób, który uważa za najbardziej efektywny. 

 

Ile spotkaÅ„ jest potrzebnych? 

 

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sprawa indywidualna i zależy m.in. od: powodu wizyty, oczekiwanych efektów, gotowości do terapii i zaangażowania pacjenta. Czasem wystarcza kilka miesięcy, w innym wypadku potrzebny jest nawet kilkuletni kontakt. Decyzja o rozpoczęciu dłuższej terapii podejmowana jest wspólnie po zakończeniu wstępnych konsultacji.

 

 

Jakie są dostępne formy pomocy psychologicznej?

 

Konsultacje 

 

jest to kilka pierwszych wizyt, podczas których w bezpośredniej rozmowie z psychologiem-psychoterapeutą macie Państwo okazję do przedstawienia swoich problemów czy wątpliwości, rozmowy na ten temat oraz wspólnego zastanowienia się na ile zgłaszane trudności wymagają interwencji i jakiej.

 

Interwencja kryzysowa

 

polega na kontakcie terapeutycznym, skoncentrowanym na problemie wywoÅ‚ujÄ…cym kryzys, czasowo ograniczonym, w którym dochodzi do konfrontacji osoby z kryzysem i do jego rozwiÄ…zania. Redukcja symptomów i przywrócenie równowagi psychicznej zapobiega dalszej dezorganizacji.

 

Poradnictwo psychologiczne

 

ma na celu pomoc w rozwiÄ…zaniu problemu, konfliktu w sposób korzystny (dobry) dla pacjenta. Psycholog jest czasem mylnie uważany za eksperta posiadajÄ…cego wiedzÄ™ na ten temat. W istocie jest on jedynie doradcÄ… proponujÄ…cym pewne sposoby myÅ›lenia, przeżywania lub doÅ›wiadczania, które mogÄ… być pomocne w znalezieniu rozwiÄ…zania problemu. Odpowiedzialność za sÅ‚uszność decyzji oraz za wÅ‚asne zdrowie ponosi sam pacjent.

 

W psychoterapii

 

rozumianej jako metoda leczenia psychoterapeuta odpowiada za diagnozę i leczenie zaburzenia pacjenta, pacjent natomiast wyraża zgodę na badanie i leczenie.

 

bottom of page